?
BELÉPÉS

Középdöntőben a Zöldliget-iskola sakkcsapata a 2021. Dubai Expo által szervezett világversenyen

2021. 02. 14. 16:07 | HÍREK

2020. december 10-én vette kezdetét az ISKOLAI CSAPATOS ONLINE SAKK VILÁG VERSENY, melyen a velencei Zöldliget- iskola csapata is részt vesz.

9. Bálint Hajna

A mérkőzések 7 táblán zajlanak. 53 ország 295 csapata méri össze tudását, ahol a 10 legjobb csapat bejut a Dubaiban megrendezendő döntőbe. A verseny több lépcsőben zajlik. Az iskolákat 8 csapatos csoportokba sorsolták, ahol körmérkőzéssel tovább jut az első 3 helyezett. Március 21-ig kiderül, mely 120 csapat folytathatja a küzdelmet a döntőbe jutásért.

Iskolánk gárdája a csoportmérkőzéseken: argentin, Egyesült Arab Emirátusok-beli, kolumbiai, kínai, indiai, francia és Dominikai Köztársaság-beli csapatokkal küzdenek meg.

Eljött a várva várt nap, január 13-a. Legjobbjaink izgulva, reményekkel teli, győzelemre éhesen „sorakoztak” fel az iskola számítástechnika termében. Kezdetét vette az első forduló, amely mindig kiemelkedően fontos. Pontok szerzése, egy esetleges győzelem levenné a csapatról a túlzott izgalom terhét, egy kezdeti siker jó löketet adna a folytatáshoz, továbbá jeleznénk a világ többi csapatának: itt vagyunk a Sakk Világ Versenyén és igenis számoljatok velünk!
Elkezdődött az első forduló. Negyedik táblás játékosunk, Dubis Szabolcs játék nélkül nyert, ellenfele „nem jelent meg”. Öt perc elteltével Szigethy Zsombor mattolta ellenfelét a hetedik táblán, egy edzéseken sokat gyakorolt megnyitási trükköt alkalmazva. Aztán a többiek is begyújtották a rakétákat, Kerekes László, Fekete Zsombor (Zsömi) is hozta a pontokat a második és ötödik táblán. Laci egy olyan megnyitást választott, amely mestereket is zavarba hozó bonyodalmakat generált már a megnyitásban. De mindez tudatos volt, úgy számolt, hogy ellenfele kevésbé fogja bírni a nyomást. Végül igaza is lett. Zsömi hamar tiszt előnyre tett szert, aztán a 17. lépésre már ellenfele vezérét is lenyerte. Óriási anyagi előnyét mattá kamatoztatta. A csapatgyőzelemhez itt már megvolt, a 4 pont birtokában. Legrosszabb esetben is 4-3-ra nyerünk, ha a maradék 3 táblán vesztünk. De a csapat nem húzta be a fékeket. Bodrogi Bendegúz stabil, kiegyensúlyozott játékkal hozta az első táblán a pontot. Ellenfele egy megnyitási csapda áldozatává vált már az ötödik lépésre. Bendegúz a középjátékra már vezér előnnyel is büszkélkedhetett. A tetemes hátrányt látván az argentin azonban kapitulált.
A hatodik táblán Centgráf Dániel kissé kapkodva kezdett. Márpedig ez nem túl kifizetődő, pláne a sakkban. Hátrányba is került, egy egyszerűbb kötés trükk által. A középjátékra Dani összekapta magát és a már-már szinte lehetetlen helyzetből sikerült megfordítani az állást és mattolta dél-amerikai sporttársát. A harmadik táblás Kerekes Jancsi játszmája tartott időben a legtovább. Azonban a csapat tagjai hátulról, kibicként szemlélve konstatálták, ez a játszma bizony nem azért húzódik el, mert Jancsi nem tudja mitévő legyen, hanem ellenfele került nagy bajba. Sok-sok perc gondolkozás után sem tudta hárítani Jancsi támadásait. Szinte látható volt a virtuális térben, ahogy kezet nyújt Jancsinak, majd azt mondja: Köszönöm a játékot, jobb voltál. Ezzel felkerült a végén az „i-re a pont” és 7-0 arányban sikerült az argentin csapat fölé kerekedni. Hatalmas gratuláció a csapatnak! Ilyen rajt után bizakodva várjuk a további fordulókat.

A második fordulóra a francia csapat ellen ült le iskolánk 7 legjobbja. Mint utólag kiderült, a vírushelyzet és egyéb okok miatt, több csapat végül nem tudja megoldani, hogy részt vegyen a versenyen. A francia csapat is közéjük tartozik, így játék nélkül 7-0 arányban, kontumált győzelemmel várjuk a következő fordulót.

A harmadik körben a dominikai csapattal „néztünk” farkasszemet. A közép-amerikai csapattal holtversenyben az első helyen álltunk ekkor a csoporttabellán. Öt perc elteltével érezhető volt, hogy ez már nem lesz könnyű menet, sőt. Minden egyes fél pontért, pontért „fogcsikorgatva” kell küzdeniük a srácoknak, hogy sikeresen szálljanak harcba. Fekete Zsombor egy bonyolult megnyitás után a középjátékban sajnos vezért nézett el. A továbbiakban még küzdött, de nem sikerült ledolgozni a tetemes hátrányt és vereséggel kezdtük a derbit. Kerekes Laci most egy stabilabb, nyugodtabb megnyitással rukkolt elő, majd szép lassan, ügyesen pozícionálva nagy térelőnyre tett szert a középjátékra. Az óriási pozíciós fölény végül rányomta a bélyegét az állásra és vezér előnyt kovácsolt belőle. Laci, többek között az a professzionális játékos, aki ilyen győzelmi esélyeket már nem ad ki a kezei közül. Magabiztos győzelmet aratott. Bodrogi Bendegúz szépen rakta ki a megnyitást. A középjátékba nagyjából egyenlő állással csaptak bele. Azonban a 20.lépésben egy kettős támadásos huszár villa kombinációval minimális előnyhöz jutott. Bendegúz is az a játékos, aki ha előnyhöz jut, azt inkább csak kamatoztatja, minthogy visszaadjon belőle. Ez így is történt. Cserékkel és leegyszerűsítésekkel hozta magát még kedvezőbb helyzetbe a végjátékra. Kiegyensúlyozott teljesítményével dominált az első táblán és „bezsebelte” a pontot. Kerekes Jancsi végig kiegyensúlyozottan játszott, ellenfele masszívan helytállt. Azonban a 30. lépés környékén, nagy időzavarba került és belecsapott egy bonyolult bástyaáldozatba, mely végül rosszul sült el. Sajnos ez az egyetlen hiba elegendő volt a vereséghez. 2-2 es állásnál a még zajló 3 tábla játékosaira még nagyobb nyomás nehezedik. Ugyanis legalább 1,5 pontra szükségünk lenne, hogy döntetlent érjünk el, 2 pontra, hogy győzelmet harcoljunk ki  a dominikai csapat ellen. Az utolsó táblán Szigethy Zsombor a felkészülés szerint rajtolt a megnyitásban. Pozícionálisan és anyagilag is jobb helyzetbe került a középjátékra. Azonban jött egy rövid periódusú dekoncentráltság. Pár lépésben hibázott csak, de az ellenfél kihasználta ezeket és megfordította a meccs végkimenetelét. Centgraf Dani most sokkal összeszedettebben játszott, mint az első fordulóban. Talán saját hibáiból tanulva, érezni lehetett, hogy most minden egyes lépés nagyon szépen fel van építve. 21.lépésre tiszt előnyhöz jutott, a végjátékban ezt kíméletlenül érvényesítette. Dubis Szabolcs már nagyon ki volt éhezve egy igazi sakkmeccsre. Ugyanis eddig úgy jött ki a lépés, hogy az első két fordulóban játék nélkül kapta meg a pontot. Persze ez jó hír is, de őt a játék élteti, olykor egy küzdelmes vereség többet ér, mint egy ölbe hulott győzelem. Ehhez mérten, nagyon érződött rajta a játék és győzelmi vágy. Nagy erőbedobással kezdett. 9-ik lépésre egy típus kombinációt alkalmazva tiszt előnyhöz jutott. Középjátékra és a végjátékra tovább fokozta ezt. Esélyt sem adott ellenfelének. Végül 4-3-ra diadalmaskodtunk a dominikai csapat ellen. Nagyon fontos győzelem volt.

Február 3-án nagyon nehéz küzdelem várt minket. Az ellenfél az az indiai csapat volt, amely, véleményem szerint az egész verseny egyik nagy esélyese. Azonban jó hír volt számunkra, hogy már vereség esetén is továbbjutók vagyunk.

Bodrogi Bendegúz szinte hibátlanul játszott az első táblán. Csupán egy gyalog hátrányba került a 30.lépésre, de sajnos ez is elegendő volt , hogy elveszítse. Kerekes Laci a második táblán megint nagyon bonyolult megnyitást választott, amiből sajnos most kivételesen rosszul jött ki és hamar hátrányba is került. Nem sikerült a pontmentés. Kerekes Jancsi ellentétes oldalú sáncos meccse nagyon kiélezett volt. Mindkét játékos megindította a támadását az ellenfél királyának oldalán. A 24.lépésben sajnos hibázott. melyet az ellenfél kihasznált. Dubis Szabi, a negyedik táblánkon egyenlő állással jött ki a megnyitásból. A hosszú játszmát jobban bírta, ellenfele ideje lejárt , sakknyelven szólva, leesett. A 19. lépésben Fekete Zsombornak bástya hátránya lett, a meccset nem tudta megfordítani. Sajnos Centgraf Dani is ugyanígy járt, 20. lépés környékén tetemes hátrányba került, a végkimenetelt megváltoztatni felért volna egy csodával. A hatodik táblán Kecskeméti Attila kapott játéklehetőséget. Sajnos pont akkor próbálhatta ki magát, amikor a legerősebb csapattal kellett megküzdenünk. A 18.lépésre két tiszt volt a hátránya, melyet az indiai „kollégája” érvényesített. 1-6 –os vereségünk ellenére jó hír, hogy a csapat összességében jól teljesített. Még az indiai top csapat elleni vereségnél is. Valószínűleg a második helyen jutunk tovább a 8 csapatos csoportból és várjuk a további sorsolásokat. Kijelenthető, hogy a velencei Zöldliget-iskola bejutott a legjobb 120 csapat közé. Kíváncsian és izgalmakkal teli várjuk a fejleményeket, melyik hét csapat ellen kell majd kiharcolnunk a további továbbjutást.

Nagy  gratuláció a csapatnak! A játékosok teljesítménye mellett muszáj megemlítenem Bodrogi Edinát. Önzetlen és kitartó munkája nélkül mindez nem jöhetett volna létre. Köszönet a szervezésért és a segítségért! Valamint köszönet az iskolának, és Elbert Tamásnak a technikai segítségnyújtásért!